Lukáš Babáč - "Pochopil som, že ako veslár sa na Slovensku športom nikdy živiť nebudem."

Lukáš Babáč je 32 letý veslař z Piešťan. Už při prvním kontaktu s ním je vám jasné, že je to velký pohodář a to i přes to, že má na svém kontě několik světových úspěchů, které ho řadí mezi slovenské veslařské hvězdy.

lukas-1

Lukáš se doslova před pár týdny vrátil z Floridy, kde se zúčastnil MS ve veslování. Plány na vítězství nakonec nedopadly, i tak ale podal výkony, které jsou hodny obdivu. A jelikož i on patří mezi naše ambasadory, rozhodli jsme se mu položit pár otázek.

Lukáši, Tvoje veslařské začátky sahají do raného mládí. Údajně jsi začínal v 11 letech. Co tak malého kluka přivede na vodu? Měl jsi v rodině nějaký veslařský vzor?

V rodine som jediný športovec. Za moju veslársku kariéru vďačím rodičom, hlavne mamine. Moje kroky tak náhodou logicky viedli do lodenice, keďže sme bývali a ja aj stále bývam pri rieke, na ktorej aj trénujem.

Dnes je zcela normální, že rodiče, místo aby děti vedli k všeobecné pohybové průpravě, se snaží děti profilovat již od dětství. Jak to bylo u Tebe? Bylo veslování Tvým prvním sportem, u kterého jsi zůstal až do dnešního dne nebo jsi si vyzkoušel i jiné sporty?

Asi ako každé dieťa v Piešťanoch som začal plávaním, ale len základnou prípravkou. Ku závodeniu som sa nedostal. Potom, ako veľký fanúšik kung-fu filmov, som 3 dni bojoval s karate, ale nakoniec som skončil na lodenici.

lukas-2

Mnoho nadějných sportovců se sportem v pubertě končí. Kamarádi a zábava dostanou přednost před tvrdým tréninkovým drilem. Obzvlášť dnes, kdy je všude spousta lákadel, musí být těžké se přimět k disciplíně. Jak se Tobě podařilo překonat pubertu a neopustit tenhle krásný sport?

Aj napriek tomu, že som po fyzickej stránke nespĺňal veslárske parametre, vždy som mal vôľu uspieť. Prvé roky to nešlo, ale mal som zároveň šťastie, že som narazil na dobrú partiu. Môj tréner bol pre mňa v tej dobe ako starší brat. Roky ubiehali a nakoniec poctivá a trpezlivá práca začala prinášať prvé úspechy. Čiže si myslím, že je dôležité to sociálne vyžitie, kde v tých prvých rokoch dieťa získava kontakt s deťmi v rovnakom veku, zažije kopu zábavy, spozná nových ľudí, nové miesta a možno časom začne mať hlad po víťazstvách.

Lukáši, vidím kolem sebe rodiče, kteří se dělí na dvě skupiny. Jedni, kteří by za sportovní kariéru svého potomka zaprodali duši a a ti druzí, kteří i přes zjevné vlohy vlastních dětí, raději volí pohodlnější variantu, a jejich nadání ignorují. Jak jsi to měl doma Ty? Byl jsi vždy ze strany rodičů podporován nebo jsi si musel své místo na slunce vydobít?

Správne rodinné zázemie a podpora je veľmi dôležitá. Nikdy som zo strany rodičov nebol do ničoho nútený, ale zároveň sa rodičia aktívne zapájali. Mamina ma všemožne podporovala, otec vozieval na preteky. Našťastie je aj veľmi zručný a pomáhal mi so starostlivosťou o materiál. Nepoznám nikoho iného, kto na vode narazil do chladničky, no mne sa to podarilo. Loď som zrušil na totálku, ale otcovi sa ju podarilo opraviť. Btw chladnička bola prázdna.

lukas-3

Zajímalo by mě, kdy přišly první úspěchy a kdy Ti došlo, že se sportem můžeš živit, že se staneš profesionálním sportovcem?

Keď som mal 17, prišiel paradoxne neúspech, ktorý to naštartoval. V tom roku som chcel zvíťaziť na domácom “kvalifikačnom” preteku, no prehral som. Bol to prvý závod sezóny, na ktorom sa rozhodlo, že na juniorské majstrovstvá sveta pôjde môj najväčší rival. Zaprisahal som sa, že už ma nikdy neporazí. To sa mi aj podarilo. O pár mesiacov neskôr som ho na domácom šampionáte porazil. On potom vybojoval 8miesto. O rok neskôr, sa mne podarilo na juniorských majstrovstvách sveta vybojovať 4tu priečku, čo bolo dovtedy najlepšie umiestnenie slovenského skifara na juniorskom šampionáte.

Druhý bod otázky: myslím, že som mal 25, keď som pochopil, že ako veslár sa na Slovensku športom nikdy živiť nebudem.

Kolik času věnuješ svému tréninku a z čeho se Tvůj trénink skládá? Jako jediný z ambasadorů Go Create Performance nejsi běžec. Je i běh jeho součástí?

Dúfam, že po tomto vyhlásení aj naďalej ambasádorom zostanem????. Beh nenávidím. Bol súčasťou prípravy v minulosti, ale podarilo sa mi ho úspešne nahradiť cyklistikou.

Veslovanie je silovo vytrvalostný šport. Čiže naveslujem veľké objemy. Veľa času trávim aj na bicykli. Počas zimnej prípravy pomerne veľa času trávim v posilňovni a na pekelnom stroji Concept2 čo je veslársky trenažér.

A když jsme u tréninků. Co Ty a regenerace? Doufám, že to pro Tebe není sprosté slovo, stejně jako Tvůj volný čas. :-D Co děláš, když netrénuješ a má někdo jako Ty i jiné koníčky?

Keď netrénujem, spím. Chodím do práce a pred časom som sa stal trénerom v mojom domácom klube, takže mám obrovské šťastie, že sa moje hobby stalo aj mojím zamestnaním.

Najväčší koníček je cyklistika.

lukas-4

V úvodu jsem zmínila, že jsi se nedávno vrátil z Mistrovství světa ve veslování na Floridě. Jak zpětně na tuhle událost koukáš? Jel jsi tam přeci jen s nadějí na vítězství. Můžeš nám říct, co se stalo?

Asi každý športovec pozná, aký je šport niekedy tvrdý. Občas bohužiaľ ani 100% príprava nie je zárukou úspechu. Absolvoval som jeden z najťažších pretekov kariéry, ktorý nedopadol bohužiaľ podľa mojich predstáv a o to väčšia je moja motivácia do ďalšej sezóny.

Jak se vůbec vrcholoví sportovci vyrovnávají s takovými ne úplně příjemnými situacemi. Víš, ptám se proto, že když člověk chvíli s Tebou mluví, tak má pocit, že jsi naprostý pohodář. Máš to takhle i při závodě? A máš nějaký předstartovní rituál, bez kterého se nevystartuješ?

Ak človek vie, že vynaložil 100% úsilie, musí sa vedieť zmieriť aj s prehrou.

Myslím že nepociťujem nervozitu, skôr som plný očakávania. Mojim rituálom je kvalitná príprava. Pred každým pretekom si kontrolujem materiál - loď, veslá. Väčšine pretekárov to robí niekto z realizačného teamu, ale ja v tomto smere verím jedine sebe a potom viem, že sa na svoj materiál môžem spoľahnúť. Ak sa niečo stane, je to len mojou chybou. Rovnako ako aj tréning, viem čím som si v príprave prešiel, takže viem, že sa na svoje telo môžem spoľahnúť.

lukas-5

Koukala jsem na Tvé plány na příští rok a na rozdíl od běžců, tam máš závodů opravdu pár. Podle čeho si vybíráš, které závody absolvuješ? A jak se na ně připravuješ?

Počas sezóny máme 5 hlavných pretekov. 3 kolá svetového pohára, Majstrovstvá Európy a Majstrovstvá sveta. Pokiaľ mi to vyhovuje časovo, zúčastňujem sa aj menších závodov a občas pretekám aj na cestnom bicykli.

Jak vidíš příští rok? Jaké máš plány a ambice?

V kariére mám už len jediný cieľ a tým je titul majstra sveta.

A co rodina? Ta zatím v plánu není?

Určite je, ale to je skôr otázka na moju priateľku.